Jakie dane są zawarte w numerze VIN auta?

Numer VIN jest w Polsce często określany jako numer nadwozia. Za jego pomocą można sprawdzić wiele informacji związanych z parametrami oraz historią auta. Dane można uzyskać w prosty sposób za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja wiarygodności osób oferujących do sprzedaży samochody na portalach ogłoszeniowych. Numer VIN nie daje pewności, że sprzedawca nie zataił informacji z przeszłości pojazdu, ale może być to pierwszy krok do zakupu auta, które będzie mogło służyć bezawaryjnie przez przynajmniej kilka lat.

Parametry oraz historia samochodu

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) jest przypisywany do każdego samochodu dopuszczonego ruchu w Polsce i za granicą. Jest to numer identyfikacyjny pojazdu, w ramach którego zapisywane są różne informacje. Na podstawie numeru VIN możliwe jest uzyskanie parametrów auta, między innymi, za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pozwala to mieć także pewność, że wybrany samochód nie został wcześniej skradziony.

Miejsce umieszczenia numeru VIN

Standardowy numer VIN jest złożony z 17 znaków. Może zawierać zarówno litery, jak i cyfry. Producenci unikają jednak używania liter I, O i Q. Ich stosowanie może być mylące podczas sprawdzania numerów w trudno dostępnych miejscach o ograniczonej widoczności. Według ustalonych norm numer VIN powinien być umieszczony na jednym z elementów nadwozia pojazdu. Jest on wypalany laserem lub wybijany w taki sposób, aby nie można było go łatwo usunąć ani zmodyfikować. Można go często znaleźć na prawym nadkolu auta, wewnętrznej stronie przedniej ściany lub przegrodzie czołowej. Ponadto numer VIN powinien być możliwy do odczytania z tabliczki znamionowej, która jest montowana na podszybiu.

Informacje zapisane przez producenta

Numer VIN to kod podzielony na 3 główne części. Każda z nich jest oznaczona za pomocą trzech liter: VMI, VDS oraz VIS. Pierwszy człon zawiera 3 znaki i określa producenta samochodu. Można tu odczytać markę oraz kraj pochodzenia auta. Druga część składa się z 6 znaków, a 4 ostatnie są zawsze cyframi. Jest to opis ogólnej charakterystyki auta, w tym danych o modelu i poziomie wyposażenia, które fabrycznie zostało zamontowane przez producenta. Ostatnia część numeru VIN to 8 znaków. Oznaczają one rok produkcji pojazdu, jego numer seryjny, a także zakład produkcyjny. Są to dane identyfikujące konkretny egzemplarz i należy na to zwrócić szczególną uwagę.

Warto wiedzieć, że rok produkcji auta nie zawsze jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Niektórzy producenci stosują bowiem rok modelowy, który rozpoczyna się na jesieni, zwykle na początku września. Dzięki tej wiedzy można łatwo sprawdzić najważniejsze informacje o samochodzie, co jest zalecane zwłaszcza przed sfinalizowaniem zakupu od sprzedawcy, który nie prowadzi stałej działalności gospodarczej.

Daniel

w górę